Jak o šperky pečovat?

Pozlacené šperky


Ve výjimečných případech se může stát, že zlato změní barvu do tmavě hnědé. Může se tak stát u pozlacených řetízků a náramků i u pozlaceného stříbra. Nejedná se o korozi povrchu či jinou výrobní vadu, která se projevuje odlupováním zlata či drobnými tečkami na povrchu, ale o běžnou chemickou reakci. Při výrobě zlacených šperků je použito i jisté množství stříbra. Vlivem působení určitého druhu potu může dojít k reakci mezi stříbrem a okolím. Podobně jako u stříbrných šperků pak dojde ke změně barvy – ztmavnutí. Náprava je opět velice snadná – stačí šperk na 5- 10 vteřin ponořit do čističe stříbra, poté důkladné opláchnout a vysušit. Na závěr je možné šperk ještě přeleštit, aby se mu vrátil jeho dokonalý lesk.

 


Pozlacené šperky se prosím nepokoušejte čistit jinou metodou! Může dojít k poškrábání povrchu a nevratnému poškození zlaté vrstvy.

 

Postříbřené / stříbrné šperky


Zejména v letních měsících, kdy lze očekávat u zákazníků zvýšené vylučování potu, je třeba více dbát několika pravidel, jak udržet v plném lesku a kráse šperky ze stříbra/či postříbřené. Vlivem působení lidského potu, ve kterém jsou obsaženy stopové prvky síry a dalších látek, dochází u šperků se stříbrným povrchem k vytváření oxidů, které mají negativní estetický vliv. Lidově řečeno, stříbro nabíhá do tmavých odstínů. Naštěstí je náprava velmi snadná. Stačí šperk ponořit do čističe stříbra a poté přeleštit speciální utěrkou na šperky. Aby se situace po čase neopakovala, je dobré šperk pravidelně umývat – stačí jej neodkládat při koupeli či sprchování a při mytí krku namydlit i řetízek a důkladně jej opláchnout.

Černání stříbra je přirozený chemický jev, kterému nelze zabránit a u některých jedinců může být více intenzivní než u jiných. Pravidelným čištěním však lze šperk udržet v perfektním stavu. V případě, že nemáte čistič stříbra, můžeme vřele doporučit také trošku modernizované recepty našich babiček.
Obecně lze šperky velmi dobře vyčistit starším zubním kartáčkem a pastou - co nejobyčejnější bílou (nikoliv ty moderní „zázraky“).
Další metodou je nanést trošku jemného tekutého písku na nádobí na hadřík a šperk několikrát přetřít. Osvědčil se nám tekutý Cif Cream. Pozor na příliš hrubé čistící písky (Real apod.)
Osvědčila se i stará, ale velmi účinná metoda. Do kastrůlku nasypte prášek do pečiva, přidejte kousek hliníku (stará lžička, alobal apod.) a zalijte horkou vodou. Nechte krátce projít varem. Poté přeleštěte.



Šperky z nerezové oceli

Tyto šperky jsou velice odolné. Stačí je občas lehce přeleštit vatičkou či tekutým prostředkem Cif Cream a opláchnout.
Pozor u magnetických náramků s kameny! Neexistuje jiný technologický způsob jak kameny na nerezovou ocel přichytit než je lepení. Působení teplé vody může uvolnit lepidlo, které drží kamínky a magnety a ty mohou odpadnout. Při koupeli, mytí nádobí apod. náramky prosím odkládejte!
Samotné kameny jsou také křehké a při nešetrném zacházení může dojít k jejich rozlomení apod. Odkládejte je tedy při manuální práci, sportu apod.




Šperky z hematitu

Zde platí obecné pravidlo, šperky nenamáčet a nevystavovat vlhku a vyššímu teplu. Samotnému hematitu to nevadí, ale může dojít k narušení nosné gumičky (silikonu), která ztratí pružnost a může se přetrhnout.

 

uloz.to - sdilej snadno data práce na doma z domova TOPlist www.maminkymaminkam.webnode.cz Zvýšení návštěvnosti a reklama zdarma pro váš web :)) Ziskejte penize za prijem emailu a SMS od ceske spolecnosti emailing.sk

výdělek na internetu